Tuesday, July 27, 2021

Kam pasur një lidhje me një femër dhe që në fillim gjithcka morri drejtimin...

0
Pyetje:Fillimisht dua t’ju falënderoj për punën që bëni në shërbim të myslimanëve dhe shoqërisë. Uroj që të jeni të durueshëm dhe ta lexoni gjer në fund shqetësimin tim. Unë rrjedh nga një familje e...

Udhetimi i femres nga familjare qe nuk jane mahrem per te?

0
Po ndodh shpesh qe personat qe kane automjet dhe grate nga familjet e tyre apo dikush qe si kane ne mahrem kerkojne qe ti vozitin tek mjeku apo ne nje lagje tek anetaret e...

Si qendron martesa tek personat “makhaneth”?

0
Selamun Alejkum Kemi ndegju se ka njerez qe jane gjysem meshkuj e gjysem femra (SHEMAL), a martohen keta njerez ose a ka ndonje fetva per kete?PërgjigjeDijetaret e Islamit kane folur per njeriun e quajtur “mukhaneth”,...

Biseda mes një djaloshi dhe një vashe

0
Pyetje: Cili është gjykimi i bisedës telefonike mes një djaloshi dhe një vashe?Përgjigje: Nuk lejohet biseda me femrën e huaj në atë mënyrë që nxit joshje dhe ndjell epsh, si psh me shaka, humor,...

A lejohen mardhëniet intime gjatë mestruacioneve?

0
Pyetje: Cili është gjykimi islam mbi marrëdhëniet seksuale në organin gjenital të femrës gjatë menstruacioneve?Përgjigje: Ndalohet rreptësisht që njeriu të ketë marrëdhënie seksuale me bashkëshorten e tij gjatë menstruacioneve duke e bazuar këtë në...

Marrëdhënia intime nga harresa duke qenë agjërueshëm

0
Pyetje: ”Çfarë duhet të bëjë personi që hanë ose pinë gjatë agjërimit vullnetar? Dhe cili është gjykimi që njeriu nga harresa të ketë marrëdhënie gjatë agjërimit të detyrueshëm?”Përgjigje: ”Për atë që pinë apo hanë...

Kur njeriu dashurohet…

0
Nje trajtim i shkurt i hoxhes Bekir Halimi per dashurine ne mes te rinjeve ne kohet aktuale!https://www.youtube.com/watch?v=x_BTw3gXqV0

Cilat janë kriteret në bisedën mashkull femër?

0
Islami nuk i ka ndaluar gratë të bisedojnë me burrat, por ka vendosur disa masa për të balancuar çështjen. Kur’ani, që e ka vënë këtë parim për të na mësuar që të sillemi me...

E dashura më thërret për marrëdhënie intime…!

0
Pyetje: Eselamu alejkum vëllezër e motra të nderuara! Më falni, por desha t’ua bëj një pyetje: e kam një femër dhe unë atë nuk mundem tamarrë për krejt, d.m.th. për grua.Ajo më thotë që të bëj seks me të por unë nuk po dua ta lëndojë pasi që ajo nuk është e shfrytëzuar.A më lejohet të bëj seks me të pasi që ajo dëshiron edhe pse nuk mund ta marrë për grua edhe pse shumë e dua?Përgjigje: Alejkum selam! Fillimisht duhet ta keni të qartë se Islami ka ndaluar çfarëdo kontakti të mashkullit me femrën që nuk ka kurorëzim mes tyre, e mos të flasim për marrëdhëniet intime (seksuale). Duke...

Ti përfundoj studimet apo të martohem…?

0
Pyetje: Eselamu alejkum! Unë kam kaluar shtatë vjet me një djalë të cilin e dua shumë, por ai qe dy vite është në mërgim. Ai tani dëshiron të më marrë edhe mua atje për të jetuar bashkë, por problemi është që unë jam në fakultet të cilin nuk e përfundoj edhe dy vite. Derisa ai po këmbëngulë që të më marrë atje, familja ime po më thonë që të mos shkoj pa e kryer fakultetin. Nëse veproj si më thonë familja...

TRENDI I PYETJEVE

Përshëndetje ✋

Jemi të lumtur të ndihmojmë në ofrimin e zgjidhjes për pyetjet, dilemat dhe brengat tuaja

Filloni një bisedë

Klikoni këtu të bisedoni me ne

Kërkojeni përgjigjen për pyetjen tuaj këtu

Kërko përgjigje për pyetjen tuaj
Na shkruani përmes whatsapp
Nëse dëshironi tu njoftojmë me email
Na lini numrin tuaj të telefonit që tu thërrasim
Cila është përshtypja juaj

Latest Posts

Çfarë të bëjmë me letrat higjienike

Pyetja: A lejohet qe letrat apo picetat higjenike pas përdorimit të digjen në zjarr apo çfarë duhet bërë?   Përgjigja: Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi të dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokët dhe të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit. Nuk ka […]

A shkojnë dikur në xhenet ata besimtarë me të cilët ndizet zjarri fillimisht?

Pyetje: A shkojnë dikur në xhenet ata me të cilët ndizet zjarri fillimisht, besimtarët muslimanë që kanë luftuar, kanë lexuar Kur’an e kanë dhënë pasuri jo për hir të Zotit? Bazohem edhe në këtë hadith pos një tjetri. Hadithi është në “Radijus Salihin”, numër. 148: “I falimentuar i umetit tim është ai që vjen në […]

Ku është Zoti?

Pyetja: Nëse pyesim gjashtë njerëz në gjashtë anë të Tokës se ku është Zoti, që të gjithë do të përgjigjen se “Ai është në qiell” dhe rrjedhimisht nënkuptohet se Toka, universi dhe çdo gjë që është në të është brenda Zotit. A është mëkat të thuhet kështu? E nëse nuk është kështu, si mund të jetë ndryshe? […]

A e krijoi Zoti njeriun nga dheu i kësaj toke apo nga dheu i një toke tjetër?

A e krijoi Zoti njeriun nga dheu i kësaj toke apo nga dheu i një toke tjetër?   Përgjigjja: Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në […]

Çfarë e bën kamatën kaq mëkat të madh?

Pyetja: Çfarë e bën kamatën kaq mëkat të madh, sa ai që e merr apo e jep atë të konsiderohet se ka hyrë në luftë me Allahun? Nëse keni mundësi, ta shpjegoni me metoda shkencore, të natyrës ekonomike. Megjithëse asnjëherë familja ime nuk ka marrë kamatë dhe as që e kemi ndër mend ta bëjmë […]

    X
    Mirëserdhët Pergjigje.net
    Mirësevini
    wpChatIcon