Friday, December 9, 2022
Pyetja: A lejohet pjesëmarrja në ahengje të fejesave? *** Përgjigjja: Po, pa problem përderisa nuk ka të përfshirë ndonjë haram në to. Shembull nuk ka përzirje gjinish, muzikë, shkëmbim të unazave, etj. Shejh Asim El Hakim
Pyetja: Daja im e ka shitur shtëpinë por ka ndërruar jetë, pastaj kanë mbetur 3 motra, (nëna dhe dy tezet) por, pasi nëna ime ka vdekur para dy jave, tash kanë mbetur 2 motrat, gjegjësisht dy tezet, por paratë e shtëpisë të dajes i kanë marr dy tezet. Sipas dispozitave...
Pyetja: A lejohet që mishin e kurbanit ta shpërndajmë tek komshinjët katolik? *** Përgjigjja: Kemi të drejtë kurban t'i japim gjithkujt. Ngase është sadaka dhe sadakanë e kanë të drejtë ta marrin të gjithë. Pastaj ata janë krijesa të Zotit dhe ne jemi të urdhëruar të sillemi mirë ndaj njerëzve. Domethënë kemi të drejtë...
Pyetja: Fëmiu a është gjak i nënës apo i babait? *** Përgjigjja: Fëmiu në fakt është gjak i babait por është nga gjaku i nënës. Mirëpo i atribohet babait, për atë thuhet: "I biri i filanit.."; "I biri i filan kabiles.."; "I biri i filan fisit..". Nuk përmendet fisi i nënës por fisi i...
Pyetja: Jam me mbulesë, familja e burrit po më detyrojnë të shkoj në ahengje ku janë të përziera gjinitë. Si të veprojë? *** Përgjigjja: Kjo është një kohë e fitneve, është kohë për të cilën Pejgamberi ﷺ ka thënë:"Islami ka ardhur i huaj dhe prapë do të të bëhet i huaj, e të...
Pyetja: Burri im është në gurbet, e unë jetoj me fëmijët dhe vjehrrin (vjehrra më ka vdekur). A më lejohet ta pastroj vjehrrin e shtyer në moshë? *** Përgjigjja: Allahu ju shpërbleftë juve motër e nderuar, e dashtë Allahu burri juaj u është mirënjohës për këtë, po edhe nëse ai nuk ua dinë...
Pyetja: A llogaritet përgojim nëse flasim për dikë pa përmendur emra? Shembull të themi: "Njoh një person që ka bërë kështu e ashtu.." pa mos përmendur emra. *** Përgjigjja: Falënderimet i takojnë Allahut. Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi Pejgamberin ﷺ. Nëse askush prej të pranishmëve nuk e di se për kë...
Pyetja: Çfarë është Mudaraba? *** Përgjigjja: Mudaraba është një term që përdoret në kohën bashkëkohore, mirëpo është një term shumë i vjetër nga librat islam të fikhut në veçanti. Është një lloj partneriteti, në të cilën janë dy palë: pala e cila ka para dhe kryen investimin, si dhe pala e cila kryen...
Pyetja: Babai im ka vdekur para 5 vitesh, dhe unë jam kujdesur për njëri nga axhallarët e mi i cili nuk ka grua as fëmijë si dhe është i sëmurë. Tani kemi vendosur ne me axhallarët e tjerë të ndajmë tokat, me ç'rast axha im i sëmurë më ka thënë...
Pyetja: Nëse nuk kemi para për të paguar vitrat, a lejohet t'i huazojmë parat për një kohë të caktuar në mënyrë që të paguajmë vitrat? *** Përgjigjja: Në këto raste nuk e ka obligim por lejohet që të marr borxh dhe të paguajë vitrat. Gjithashtu familjarët dhe shokët e këtij personi duhet të...

TRENDI I PYETJEVE